04.10.2014

Jak się organizować, by mieć czas na wszystko !?

Hej!

Dzisiaj coś na temat organizacji czasu. Kto by nie chciał, by ogarnąć wszystkie sprawy w ciągu dnia i jeszcze dla siebie parę chwil wyrwać? Chyba każda z Nas marzy o dobrej organizacji dnia. Dlatego dzisiaj przychodzę do Was z postem o moich sposobach na organizację czasu w ciągu dnia.

Jeżeli chodzi o mnie to nigdy nie miałam specjalnych problemów z ogarnięciem wszystkich spraw danego dnia. Ogólnie należę do osób dość zorganizowanych, lubię mieć poczucie że wszystko idzie według wcześniej zamierzonego planu. Lecz po co zaprzątać sobie głowę masą terminów, spraw i rzeczy skoro można wszystko skrzętnie notować, a później z wielką przyjemnością odhaczać wykonane zadania :) I tutaj z pomocą przybywają wszelkiego rodzaju notatniki, kalendarze czy karteczki. Z czym się muszę zgodzić to z powiedzeniem, że im więcej spraw i rzeczy do zrobienia tym człowiek jest w stanie lepiej się ogarnąć. A każda matka staje się najlepszym organizatorem czasu całej rodziny.

Kilka wskazówek dzięki, którym Twoja organizacja dnia będzie lepsza:

  1. W niedzielę wieczór rób przegląd kalendarza, czy przypadkiem w któryś dzień nie masz istotnego terminu. Dzięki temu podporządkujesz wszystko inne, pod temat którego nie da się przełożyć.
  2. Notuj to co musisz zrobić. Jeżeli nie masz dobrej pamięci, po prostu zapisuj plan działania na określony dzień. Forma dowolna. Ważne jeżeli idziesz na zakupy zrób dokładną listę co jest Ci potrzebne. Dzięki temu oszczędzasz czas, bo później nie musisz biegać do osiedlowego sklepu, bo brakło Ci śmietany czy mąka już z kuchni wyszła. 
  3. Nie zalegaj rano w piżamie na kanapie czy przed komputerem! To wszystko co masz na liście samo się nie zrobi, a później tylko będziesz się niepotrzebnie spieszyć.
  4. Staraj się angażować innych członków rodziny w obowiązki domowe. Jeżeli mąż raz na jakiś czas obierze ziemniaki czy pójdzie sam z dzieckiem na spacer to korona jemu z głowy nie spadnie. A malca zaganiaj do sprzątania swoich zabawek. Jasne, początki nie są łatwe, ale z czasem będzie robił to spontanicznie.
  5. Jeżeli masz jakiś ważny termin (spotkanie, czy szczepienie dziecka) zorganizuj wszystko tak by się nie spóźnić. Dzień wcześniej naszykuj ubranie, spakuj torbę z potrzebnymi gadżetami dla malucha. Moja zasada to zawsze lepiej być 20 minut przed czasem niż się 5 minut spóźnić! Ludzie nie lubią spóźnialskich, bo to oznaka braku szacunku względem drugiej osoby.
  6. Pomimo wszelkich notatek, przypomnień w telefonie, czy kalendarza zapisanego po brzegi to bez jednej najważniejszej rzeczy nie zrobisz nic by Twój dzień wyglądał lepiej. Bez czego? Bez motywacji, by działać według wcześniej zamierzonego planu. Jak w każdej sprawie w tej również motywacja to coś ważnego. 

Co daje planowanie dnia w taki sposób?

Chyba do zalet takiego działania nie muszę nikogo przekonywać. Po porostu mamy wrażenie, że nasza doba się wydłuża. Nagle wieczorem okazuje się, że udało nam się wyprać, wyprasować, dziecko na tym też skorzystało, bo mama mogła się z nim spokojnie pobawić nie biegając co 5 minut mieszać zupę. I jeszcze wieczorem znajduje się czas dla Ciebie na Twoje przyjemności. Jasne, nie zawsze idzie według planu! I nie poddawajcie się jak pewnego dnia cały system strzeli na łeb na szyję. I pamiętaj, że nie można z siebie zrobić niewolnika sprzątania i gotowania! Musisz mieć czas, by chwilę odpocząć, przeczytać książkę czy pomalować paznokcie. Można działać według planu, nie zatracając przy tym siebie.A jakie macie Wy sposoby, by dzień mieć lepiej zorganizowany?                                                                                                           Do następnego, Pa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz